Handbal (F)-EURO 2014: Echipa lui Tadici scapă victoria printre degete

0
290

Partidă de bună calitate a handbalistelor noastre, în confruntarea cu una din bunele echipe ale continentului, Danemarca, cu un final de infarct. Tricolorele au condus la pauză cu 16-12, danezele au revenit (23-23) în minutul 49, iar cu un minut înainte de final, România avea un avans de două goluri. Danezele au egalat în ultima secundă (29-29), după ce au scos portarul şi au introdus o jucătoare de câmp. Ţăcălie şi Neagu au marcat fiecare câte zece goluri, celelalte fiind realizate de Chiper (3), Chitoan (2), Nechita (1), Pintea (1), Ardelean-Elisei (1), Perianu (1). Ultimul meci din grupa B, va fi mâine contra Ucrainei. Alte rezultate: Rusia-Spania 24-25;Polonia-Ungaria 23-29; Ucraina-Norvegia 23-34. Astăzi sunt programate partidele: Olanda-Suedia; Croaţia-Germania; Muntenegru-Slovacia; Serbia-Franţa.