Fetele de la SCM s-au impus după prelungiri – Craiova a bătut americancele de la Satu Mare

0
357

Meci tensionat în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu” sâmbătă seara, între echipele feminine de baschet SCM Craiova şi Nova Vita Satu Mare, în etapa a 14-a a Ligii Naţionale. Deşi porneau ca favorite, elevele lui Milan Nisic s-au impus mai greu decât se anticipa, având nevoie şi de prelungiri. După cele 4 sferturi iniţiale, scorul era egal, 56-56, însă oaspetele, care şi-au asigurat un avantaj important din prima repriză, de 10 puncte, nu au mai rezistat ritmului dictat de Toma şi compania, pierzând la aceeaşi marjă, de 10 puncte. La final a fost 70-60, pe sferturi: 8-17, 13-14, 16-14, 19-11, prelungirile încheindu-se cu scorul de 14-4. Pentru SCM Craiova au început jocul: Toma (20 de puncte), Mitov (16p), Cutaş (5p), Ninu (7p), Prlja (4p), iar pe parcurs au jucat şi: Borş (15p), Barbu şi Guidry (3p). Oaspetele, pregătite de Ilie Matici, au avut în teren doar jucătoare americance, cele mai bune marcatoare fiind: Riggs cu 16 puncte şi Hilliard cu 13 puncte. După acest joc, fetele lui Nisic ocupă locul 7, cu 21 de puncte, aceasta fiind zestrea adunată în 2012, următorul joc al formaţiei craiovene fiind programat pe 12 ianuarie 2013. Echipa masculină de baschet SCM Craiova a evoluat aseară în faţa campioanei Asesoft Ploieşti. În schimb, la volei, fetele de la SCM U Craiova, antrenate de Mircea Dudaş, nu au avut nicio şansă în deplasare contra lui Dinamo Bucureşti, care s-a impus scurt, scor 3-0, pe seturi 25-21, 25-13, 25-14. Craiovencele ocupă locul 8, cu 15 puncte.