Voleibaliştii Craiovei, victorie entuziasmantă cu Fenerbahce

0
287

Cei care au ratat meciul din Cupa României al Universităţii Craiova pentru a merge să-i încurajeze pe Lică şi compania, în Sala Polivalentă, au fost cu adevărat inspiraţi. Şi n-au fost deloc puţini, peste 1.500 de spectatori asistând la succesul de prestigiu al echipei de volei SCM Universitatea Craiova în faţa unei adversare renumite, Fenerbahce Istanbul. A fost 3-1 pentru trupa lui Dan Pascu, în prima manşă din 16-imile Cupei CEV, după aproape două ore de joc intens şi spectacol. Alb-albaştrii au început jocul timid, cedând cu 25-18 primul set, dar apoi au evoluat ca şi când n-ar mai fi fost nimic de pierdut şi s-au impus în următoarele trei parţiale cu 27-25, în cel mai dramatic set al partidei, 25-22 şi 25-23, spectacolul fiind total. Au jucat pentru SCM Universitatea Craiova: Lică, Vinicius, Kovacevic, Lupu, Călin, Viiber şi Diaconescu – libero, pe parcurs fiind utilizaţi şi Pereira şi Teleleu. Returul va avea loc săptămâna viitoare, la Istanbul. Vinicius, Kovacevic şi Lică au adus cele mai multe puncte, Călin şi Lupu au fost lideri la blocaje, Diaconescu la preluări, craiovenii fiind per total superiori redutabilului adversar.

“A fost un meci extraordinar, cu o dăruire totală din partea băieţilor noştri. În primul set, cred că miza şi debutul în cupele europene şi-au spus cuvântul, băieţii au avut trac, dar din setul doi s-au dezlănţuit şi au jucat din ce în ce mai bine. Este o victorie mare împotriva unei echipe mari. Băieţii au avut un spirit şi o dorinţă de victorie fantastice. Totul a mers, iar cel mai important lucru este că am depăşit momentele când am pierdut 3-4 puncte la rând. Atmosfera a fost senzaţională, n-am mai trăit de mult aşa ceva în Sala Polivalentă. La Istanbul va fi cu totul un alt meci, ei se vor pregăti foarte bine, dar mergem să facem şi acolo un meci mare” a declarat antrenorul Craiovei, Dan Pascu.