Handbal (F): 10 minute de coşmar la Koprivnica!

0
317

Cum să descriem ceea ce s-a petrecut în „barajul” de accedere în grupele Ligii Campionilor de la Koprivnica (Croaţia) în partida decisivă dintre Podravska Vegeta şi SCM Craiova (22-21 – scor final). Se va comenta multă vreme deznodământul, ce părea greu de prefigurat, la scorul de 8-13 pentru gazde, înregistrat pe tabela de marcaj în minutul 25. Câteva nesincronizări, chiar neglijenţe, în finalul unei reprize dominată psihic, tactic şi tehnic de echipa lui Bogdan Burcea, le-au adus pe croate „în joc”. La pauză scorul era de 14-12 pentru SCM Craiova. În tribune, atmosferă destinsă, suporteri veseli, care la un moment dat dansau pe melodia Zorba Grecul. Repriza secundă a avut o cu totul altă fizionomie: gazdele au luat conducerea din minutul 46 (17-16), dar s-a mers, cum se spune, umăr la umăr până în final. Craiova a mai condus, pentru ultima dată, în minutul 49 (21-20), dar timp de 11 minute nu a mai reuşit să înscrie, deşi Trifunovic a avut o bună ocazie. Totul s-a jucat, aşadar, în ultimile 10 minute, de coşmar pentru echipa din Bănie. Podravka a egalat în minutul 51 şi a marcat golul victoriei prin Karlovcan, care nu înscrisese niciun gol până atunci. „Gurile de foc” ale echipei lui Bogdan Burcea – Trifunovic, Zamfir şi Georgievska -, au fost necruţător marcate, prin faulturi repetate, discret trecute cu vederea de brigada de arbitri muntenegreni. Portarul echipei craiovene Ekaterina Djukeva a avut nu puţine intervenţii salutare, pe parcursul jocului, încurajându-şi prin prestaţia sa echipa. Podravska Vegeta, accede, aşadar, în Liga Campionilor, unde a mai fost în câteva rânduri, adjudecându-şi competiţia cu ani în urmă. SCM Craiova, vicecampioana României, îşi continuă drumul în Cupa EHF, unde va participa la un baraj de calificare. Golurile SCM Craiova au fost marcate de Trifunovic (6), Zamfir (4), Georgievska (3), Tănasie (3), Nicolici (2), Ţuiu (2),Tătar (1).