Simona Halep, în optimi la Toronto

0
354

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat  în optimile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, după ce a învins-o pe Magdalena Rybarikova, cu 6-3, 6-4.  Românca este  deţinătoarea titlului la Rogers Cup şi s-a impus după o oră şi 38 de minute în faţa semifinalitei de la Wimbledon, care a intrat pe tabloul principal din postura de lucky loser. Simona Halep (25 ani) şi Rybarikova (28 ani, 33 WTA) sunt acum la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Rybarikova a învins-o pe Simona în 2011 la Hobart, în sferturi, cu 5-7, 7-6 (3), 6-3, şi în 201halep4, la New Haven, în optimi, cu 6-3, 4-6, 6-3. Halep a obţinut o singură victorie, în 2013, în optimi, la Moscova, când Rybarikova a abandonat după primul set (6-2). Halep şi-a asigurat un cec de 28.030 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe cehoaica Barbora Strycova (31 ani, 26 WTA). Simona conduce cu 3-1 în meciurile directe, obţinând ultima victorie anul acesta, la Stuttgart, cu 6-2, 6-3, în optimi.

Monica Niculescu şi cehoaica Barbora Krejcikova au fost întrecute de perechea cehă Lucie Safarova / Barbora Strycova, cap de serie numărul trei, cu 6-2, 6-4, în optimile de finală ale probei de dublu la Toronto.

Perechea alcătuită din Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a fost învinsă de cuplul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia), cu 6-4, 7-5,  în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Montreal.