Supercupa Europei: Real Madrid „specialista” ultimelor minute!

0
258

realReal Madrid şi-a adjudecat şi actuala ediţie a Supercupei Europei, în faţa andaluzilor de la FC Sevilla, la Trondheim, în Norvegia, pe „Lenkerdat Stadium”. Spunem „şi actuala ediţie” fiindcă şi în 2014, la Cardiff, a făcut acelaşi lucru. Cum cele două echipe au venit cu distribuţii mult schimbate faţă de ce arătaseră în precedentul sezon din La Liga, partida a avut consistenţă, dar şi suspans, Realul redovedind că stăpâneşte tactica ultimelor minute: la scorul de 2-1 pentru FC Sevilla, Sergio Ramos a adus egalarea 2-2, din centrarea lui Lucas Vasquez (min. 93). În prelungiri, după eliminarea lui Kolodziejczak pentru două cartonaşe galbene, portarul andaluz Rico a avut câteva intervenţii de-a dreptul fenomenale la James şi L. Vasquez. Golul victoriei, marcat de Carvajal cu exteriorul piciorului drept a fost o bijuterie. Sevilla a fost pentru a treia oară consecutiv în Supercupa Europei, trofeu monopolizat de Spania. Fiindcă pentru a 13-a oară un club iberic a luat trofeul. Ambele echipe au motive să reproşeze ceva arbitrului sârb Milorad Mazic.