N’Doye a scos Vasluiul din Champions League

0
331

Senegalezul a ratat un penalty la 1-1 cu Fenerbahce, echipa căzând apoi psihic şi pierzând cu 4-1

FC Vaslui a fost învinsă, miercuri seară, la Piatra Neamţ, cu scorul de 4-1 (1-1), de echipa turcă Fenebahce, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, şi a ratat calificarea în play-off-ul competiţiei. Golurile învingătorior au fost marcate de Caner Erkin ’12, Kuyt ’71, ’76 şi Sow ’90+2. Pentru FC Vaslui a înscris Marius Niculae, în minutul 15. La 1-1, în minutul 53, senegalezul Ousmane N’Doye, căpitanul gazdelor, a ratat un penalty dictat pentru un henţ în careu al lui Caner, după o lovitură liberă executată de Sânmărtean. Pentru FC Vaslui au evoluat: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Caue (Sburlea ’73), N’Doye (R. Costin ’79) – Antal (Zsiga ’83), N. Stanciu, Sânmărtean – M. Niculae. La Fenerbahce au jucat: Volkan Demirel – Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Hasan Ali Kaldîrîm – Mehmet Topuz, Cristian, Selcuk Şahin, Caner Erkin (Stoch ’61) – Alex (Mehmet Topal ’82), Kuyt (Sow ’86). După meci, Adrian Porumboiu i-a scos vinovaţi pe N’Doye şi Dani Coman pentru înfrângere: „Am fost nişte proşti. După ce am ratat penalty ne-am prăbuşit. Prima repriză a fost excelentă. Nu l-am înţeles pe N’Doye, s-a dus, s-a oprit şi ne-a oprit şi pe noi. E fotbalist de cabaret. Mă decepţionează jucătorii cu experienţă care au greşit la goluri, erau parabile. Nu au fost cu nimic mai buni decât noi. Coman şi N’Doye ne-au îngropat. N’Doye trebuia să-l lase pe Sânmărtean, s-a băgat el şi a bătut prost. Mi-au plăcut fundaşii centrali, Sânmărtean şi Niculae. Coman a dormit, avea program de somn. Primul gol e gol de portar, trebuia să iasă pe 6 metri”.

CFR, specialista golurilor în prelungiri

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 3-1, formaţia cehă Slovan Liberec, în turul trei preliminar al competiţiei. Golurile au fost marcate de Kapetanos ’45+1 şi Sougou ’90+4, respectiv Sural ’58. Ioan Andone a folosit echipa: Felgueiras – Pinto, Cadu, Rada, Camora – Bastos (Mureşan ’60), Sare, Vass (Ronny ’78), Edimar (Nicoară ’83) – Sougou, Kapetanos. „Slovacii au fost ca o fiară rănită după meciul de la Cluj. Am marcat în cele mai bune momente ale meciului, dar am suferit. S-a văzut că sunt campioana Cehiei, o echipă bună. Acum ne gândim mai departe, urmează să vedem cu cine cădem. Mai avem mult de muncă, am avut şi unii jucători obosiţi. Aş fi vrut mai multă posesie şi mai multă exactitate în apărare, dar până la urmă s-a terminat bine“, a spus Andone. CFR îşi va afla astăzi adversarul din play-off-ul Champions League, formaţia clujeană nefiind cap de serie. FC Vaslui, alături de Dinamo şi, eventual altă echipă din România calificată aseară, se vor afla în urne pentru tragerea la sorţi a play-off-ului Europa League.

Wobay a marcat pentru Neftchi Baku

Fostul jucător al Universităţii Craiova, Julius Wobay, a marcat unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale serii de miercuri din  Champions League. Leonezul a deschis scorul pentru echipa azeră Nefchi Baku, execuţia fiind asemănătoare cu cea din meciul cu Rapid de pe „Ion Oblemenco”, scor 1-1, din sezonul 2010-2011. Din păcate, pentru Wobay, Neftchi nu a reuşit nici măcar o victorie de prestigiu contra israelienilor de la Kiriyat Shmona, care câştigaseră în tur cu 4-0 şi au egalat în deplasare în ultimul minut de joc.