Halep e în sferturi la Wimbledon

0
384

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe bielorusa Viktoria Azarenka, scor 7-6, 6-2. Primul set a fost echilibrat, Azarenka conducând în permanenţă. În tie-break însă, românca a profitat de erorile adversarei şi s-a imsimona haleppus net, scor 7-3. Setul secund a fost la discreţia româncei, care a avut 5-0 şi a încheiat cu 6-2. Scorul la winnere a fost echilibrat, 21-19 pentru Azarenka, însă aceasta a comis de 3 ori mai multe erori neforţate (33-11).

În sferturile de finală, Halep (locul 2 WTA) o va întâlni pe reprezentanta gazdelor, Johanna Konta, cea care a trecut de Caroline Garcia.

Românca mai are nevoie numai de o victorie pentru a deveni în premieră locul 1 mondial, după ce actuala lideră din ierarhia WTA, Angelique Kerber, a fost eliminată de spaniola Gabrine Muguruza Blanco, scor 6-4, 4-6, 4-6.