0
393

BRAZILIA – GERMANIA    1-7

Stadion: Mineirao – Belo Horizonte, spectatori: 58.141.

Au marcat: Oscar 90’ / Muller 11’, Klose 23’, Kroos 24’, 26’, Khedira 29’, Schurrle 69’, 79’.

Cesar – Maicon, D. Luiz, Dante, Marcelo – L. Gustavo, Fernandinho (Paulinho 46’) – Hulk (Ramires 46’), Oscar, Bernard – Fred (Willian 70’). Selecţioner: Felipe Scolari.

Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker 46’), Howedes – Khedira (Draxler 76’), Schweinsteiger – Muller, Kroos, Ozil – Klose (Schurrle 58’). Selecţioner: Joachim Loew.

Cartonaşe galbene: Dante 68’.

Arbitru: Marco Rodriguez (Mexic).

Cealaltă semifinală, Olanda – Argentina 0-0 (2-4 d.l.d.)

Gazda Cupei Mondiale, Brazilia a trăit, marţi seară, cel mai decepţionant moment din prestigioasa-i istorie, fiind pur şi simplu pulverizată, în semifinalale competiţiei, de Germania, 1-7.

Cvintupla regină a lumii (din 7 ocazii) a dat în start senzaţia că poate trece peste absenţele lui Neymar (accidentat) şi Thiago Silva (suspendat), Hulk şi Marcelo periclitând butul german. Oponeţii au răspuns repede, doar o poziţionare neferictă a lui Kroos stopând un şut cu reale perspective, expediat de Khedira.

Masacrul a început în minutul 11. Marcelo a acordat un corner, după ce tot el pierduse balonul, iar Muller a înscris nestingherit din mijlocul careului, bifind a 5-a reuşită în competiţie, cu una mai puţin decât columbianul James Rodriguez.

Ce s-a întâmplat între minutele 23 şi 29 e demn de domeniul ştiinţifico-fantasticului. Nemţii au punctat de alte patru ori, prin Klose, Kroos (2) şi Khedira! Patru goluri cum şi în curtea şcolii e greu să vezi, după un-doi-uri şi încrucişări ce au lăsat ca la dentist inexistenta defensivă a lui Scolari.

Doar Tahiti şi Zair mai luaseră 5 goluri într-o repriză la Mondiale, la turneul final găzduit chiar de Germania (1974).

Ulterior acestei perioade nemţii s-au mai calmat, dar introducerea lui Schurrle (58) a înclinat iar balanţa. Jucătorul lui Chelsea a marcat şi el de două ori. Golul de 7-0 a fost unul de generic, reluare la coţul lung direct în vinclu. Ozil putea face 8-0, ocazie cu care ar fi egalat victoria maximă a Germaniei la o CM, contra Arabiei Saudite în 2002, dar scăpat singur cu Cesar a trimis neglijent „alături”. Oscar a închis tabela la o fază la care a profitat de permisivitatea lui Boateng.

Astfel s-a revanşat Germania pentru finala pierdută în urmă cu 12 ani, ajungând, record, pentru a 8-a oară într-un ultim act (are trei titluri: 1954, 1974, 1990).