Roland Garros: Simona Halep – la primul mare trofeu. Pagină de istorie

0
763

Se va vorbi multă vreme despre victoria strălucită a Simonei Halep, la actuala ediție a Roland Garros-ului. După trei finale de mare șlem pierdute, dintre care două la Roland Garros, în 2014 și 2017, la Maria Sharapova și Jelena Ostapenko, și Open Australia, în 2018, Simona Halep (26 de ani) s-a impus, la o manieră strălucită în fața americancei Sloane Stephens (3-6, 6-4, 6-1), adjudecându-și, în sfârșit, jinduitul mare trofeu. Și conservându-și, totodată, statutul de numărul unu mondial. În urmă cu 10 ani, Simona Halep câștiga, la Roland Garros, titlul de campioană la junioare, învingând o altă româncă, Elena Bogdan. A fost o finală de neuitat, s-a scris o pagină de istorie a tenisului, în care Simona Halep s-a luptat cu laureata ultimului US Open, dar și cu amintirea decepțiilor traversate, în finalele de care aminteam. Americanca s-a arătat stăpână pe sine în defensivă, de un calm teribil, câștigând primul set (6-3) și plecând bine în setul secund, când a avut 2-0. Nu a fost suficient, fiindcă numărul unu mondial a revenit în joc, adjudecându-și setul cu 6-4. Setul decisiv a fost un marș al Simonei, excepțională în primele cinci jocuri, cu un dublu break și un serviciu devastator. Și ceea ce așteptam cu toții s-a întâmplat. La 40 de ani după victoria Virginiei Ruzici, Simona Halep obține primul trofeu major din carieră și intră în istoria sacră a Roland Garros-ului. Sloane Stephens, ajunsă în top cinci WTA, a salutat victoria adversarei sale, pe care publicul din tribune a susținut-o cu ardoare. ”În ultimul joc, am avut impresia că nu mai pt respira. Am făcut tot ce puteam”, a declarat Simona Halep, imediat după meci. Și-a implinit un vis, dar a adus, totodată, și o mare bucurie românilor.