Leverkusen a “comis-o” din nou şi e în finala Europa League

0
101

Pare o piesă de teatru care se pune în scenă periodic sau ceva de domeniul magiei, dar parcursul lui Leverkusen din acest sezon este chiar miraculos, iar revenirile de pe final de partide le întrec pe cele ale lui Real Madrid. Trupa lui Xavi Alonso a ajuns la 49 de meciuri fără înfrângere şi nu mai contorizează come-back-urile. Joi seara, era condusă cu 2-0 pe teren propriu de AS Roma în minutul 82, după ce Paredes marcase de două ori din penalty. Numai că Mancini a înscris un autogol, iar croatul Stanisic a egalat în minutul 90+7, aşa cum făcuse recent şi în duelul de la Dortmund, din campionat. În tur, Leverkusen se impusese cu 2-0 pe Olimpico şi merge în finala Europa League. 49 de meciuri fără eşec este cea mai lungă serie de invincibilitate din istoria fotbalului european. Trupa de pe BayArena mai are 4 meciuri în acest sezon: cu Bochum şi Augsburg în Bundesliga, finala Cupei Germaniei, cu Kaiserslautern, şi finala Europa League, cu Atalanta. “Asipirinele” sunt pentru a treia oară în finala unei cupe europene: au câștigat Cupa UEFA în 1988 și au pierdut finala Champions League în 2002.

După 1-1 pe Stade Velodrome, Atalanta s-a impus cu 3-0 în returul de pe teren propriu cu Marseille, goluri: Lookman 30, Ruggeri 52, El Bilal Toure 90+5. Atalanta va juca pentru prima dată cu un trofeu european pe masă. Trupa lui Gasperini are un singur trofeu în palmares, Cupei Italiei, în 1963, iar anul acesta are ocazia de a-şi adăuga alte două în palmares, jucând şi finala Cupei Italiei, cu Juventus. Pe 22 mai, pe Dublin Arena, este programată finala Europa League, între Leverkusen şi Atalanta.