La Liga: VAR-ul va decide… campioana

0
463

Meci nebun aseară pe terenul „Alfredo Di Stefano”, între Real Madrid şi FC Sevilla, despărţite de numai 4 puncte în clasament. Suspans teribil. Numai că decisiv s-a dovedit, în deznodământul partidei… VAR-ul. Faţă de partida retur cu Chelsea, din semifinalele Ligii Campionilor, Real Madrid a apărut fără Sergio Ramos, Eden Hazard şi Mendy, dar cu Federico Valverde, Marcelo şi Alvaro Odriozola titulari. Trei faze litigioase: în min. 12, Karim Benzema a reluat centrarea fundaşului dreapta Alvaro Odriozola, şi de lângă Julles Koundi a marcat un gol anulat, invocându-se o poziţie premergătoare de offside la autorul centrării. Câteva minute mai târziu, FC Sevilla a deschis scorul prin Fernando (min. 22). În min. 53, Real Madrid a reclamat penalty pentru o eventuală folosire a mâinii de Jordan, în angajament cu Karim Benzema. După verificări, arbitrul nu a acordat lovitură de pedeapsă. În min. 67, Marco Asensio a egalat în urma unei pase luminoase a lui Toni Kroos. Şi a venit min. 75: penalty, dar pentru cine? La o lovitură de colţ de pe flancul stâng FC Sevilla a reclamat penalty, pentru folosirea mâinii de către Eder Militao în dispută cu Diego Carlos. Pe contraatac rapid, Karim Benzema lansat de Vinicius Jr. va fi acroşat de portarul Yassine Bounou. Moment de confuzie: arbitrul va acorda penalty, dar pentru cine? După două minute de aşteptare şi discuţii, Real Madrid şi Eder Militao vor fi sancţionaţi. Aşa a decis VAR-ul. Croatul Ivan Rakitic a făcut 2-1 pentru andaluzi, dar Diego Costa (min. 90+4) va devia traseul şutului lui Eden Hazard (min. 90+4), introdus în teren, şi scorul final va fi 2-2. În clasament: Atletico Madrid 77 p, Real Madrid 75, FC Barcelona 75 p, FC Sevilla 71 p.