Liverpool şi Tottenham înving în Champions League

0
371

Liverpool şi Tottenham au luat opţiuni pentru calificarea în semifinale, după succesele obţinute acasă în prima manşă a sferturilor Champions League.

Liverpool şi-a conturat din prima repriză victoria cu FC Porto, scor 2-0, după golurile marcate de Naby Keita şi Fimino. Mane a punctat şi el în partea secundă, dar din ofsaid.

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Milner – Henderson, Fabinho, N. Keïta – Salah, Firmino (82 Sturridge), Mané (73 Origi).

Porto: Casillas – M. Pereira (77 Fernando), Felipe, Militão, A. Telles – J. Corona, D. Pereira, O. Torres (73 Bruno Costa), Otávio – Marega, Soares (62 Brahimi).

Tottenham a câştigat duelul britanic din sferturi cu Manchester City, scor 1-0. Unicul gol i-a aparţinut lui Son, în minutul 78, după o acţiune personală. VAR-ul a validat golul, faza fiind suspectă de ofsaid şi de aut de poartă. Kun Aguero ratase un penalty în prima repriză, dictat la sugestia VAR-ului, petru henţ la Rose. Harry Kane s-a accidentat în repriza a doua.

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Sissoko, Winks (80 Wanyama) – Alli (87 Llorente), Eriksen, Son – Kane (58 Moura).

City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte, Delph – Gundogan, Fernandinho, David Silva (89 De Bruyne) – Mahrez (89 Sane), Aguero (71 Jesus), Sterling.