Liga Campionilor – Real şi Dortmund s-au calificat în semifinale

0
292

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-3, echipa turcă Galatasaray Istanbul, în sferturile de finală ale competiţiei. Real Madrid s-a impus în tur, scor 3-0, iar în retur Galatasaray a câştigat cu scorul de 3-2. În returul de marţi, pentru Galatasaray au marcat Eboue ’57, Sneijer ’71 şi Drogba ’72, pentru Real a înscris Cristiano Ronaldo, în minutul 7 şi 90+2.  Borussia Dortmund s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, în urma victoriei de marţi seară, scor 3-2, de pe teren propriu, în faţa echipei spaniole Malaga, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, scorul a fost egal, 0-0. Marţi seară, pentru Borussia au marcat Lewandowski ’40, Reus ’90+1 şi Felipe Santana ’90+3, iar pentru Malaga au înscris Joaquin ’25 şi Eliseu ’82. Tragerea la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor are loc vineri la Nyon.