Mitriţă, decisiv pentru PAOK Salonic

0
378

La o zi după ce a împlinit 27 de ani, fost căpitan al Universităţii Craiova, Alexandru Mitriţă, a reuşit un meci de referinţă în sferturile Cupei Greciei, fiind decisiv pentru calificarea lui PAOK Salonic în semifinalele competiţiei. După 0-0 în tur, pe teren propriu, cu AEK Atena, PAOK era condusă cu 1-0 în minutul 90+4 pe terenul fostei adversare a Ştiinţei, din Europa Legaue. Simoes marcase în minutul 86, gol validat de VAR. Alex Mitriţă fusese trimis în teren în minutul 65, în locul lui Tsingaras şi a avut mai multe acţiuni periculoase în banda stângă. În minutul 90+5, olteanul a avut o nouă incursiune, iar centrarea sa a fost respinsă de adversari până la Kurtic, care a egalat cu un şut teribil, la vinclu. În minutul 90+7, Mitriţă a mai luat pe cont propriu o acţiune caracteristică, intrând din stânga spre interior prin defensiva pironită a celor de la AEK şi de la 17 metri central a şutat imparabil, lângă bară, dezlănţuind delirul în tabăra lui PAOK. După gol, Alex Mitriţă şi-a „driblat” şi coechipierii care încercau să-l felicite şi s-a aruncat direct în braţele lui Răzvan Lucescu, la marginea terenului de joc. Meciul s-a desfăşurat fără spectatori. În semifinale, PAOK Salonic se va duela cu campioana en-titre şi liderul la zi din Ethniki, Olympiakos Pireu.

„Golul lui Kurtic a fost foarte frumos, dar al meu a fost mai important. Nu a fost numai meritul meu” a declarat Alex Mitriţă. Împrumutat de PAOK Salonic de la campioana MLS, FC New York City, Alexandru Mitriţă a adunat 3 goluri şi 2 pase de gol în 19 prezenţe pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu.