Cupa Africii pe Naţiuni – Coasta de Fildeş şi Zambia joacă pentru trofeu

0
253

„Gloanţele de cupru” dispută ultimul act în oraşul tragediei aviatice în care a fost implicată generaţia de acum 19 ani

Zambia a produs supriza semifinalelor Cupei Africii eliminând naţionala Ghanei, scor 1-0, într-un meci disputat pe stadionul din Bata, în Guineea Ecuatorială. După ce Gyan a irosit un penalti pentru „stelele negre” în minutul 8, atacantul lui Young Boys Berna, Mayuka, a marcat golul calificării în minutul 78, după o acţiune personală. Ghana a evoluat cu un jucător mai puţin după eliminarea lui Boateng, în minutul 84, pentru cumul de cartonaşe. „Gloanţele de cupru” au acces pentru a treia oară în ultimul act la Cupa Africii, după finalele din 1974 şi 1994. Cu un un an înaintea celei din urmă finale, tot la Libreville, unde se va disputa partida de duminică, a avut loc tragedia aviatică în care au pierit majoritatea componenţilor naţionalei. Acea generaţie, care a sfârşit dramatic în 1993, este considerată drept cea mai talentată din întreaga istorie a Zambiei, avându-l ca lider pe actualul preşedinte al Federaţiei, fostul atacant al lui PSV, Kalusha Bwalya. Selecţionerul Zambiei, Herve Renard, a utilizat echipa: Mweene – Nkausu, Sunzu, Himonde, Musonda – Kasonde (Lungu ’66), Chansa, Sinkala, Kalaba – C. Katongo, Chamanga (Mayuka ’46). Sârbul Goran Stevanovici a mizat pe: Larsen – Inkoom, Boye, John Mensah (Vorsah ’72), Addy – A. Ayew (Muntari ’87), Annan, Asamoah, Boateng, J. Ayew – Gyan (Tagoe ’74). Pentru calificarea în finală, jucătorii antrenaţi de francezul Herve Renard vor împărţi o primă de 576.000 de euro, bani oferiţi de federaţia de la Lusaka drept bonus pentru accederea în ultimul act.

Coasta de Fildeş şi-a respectat statutul

Adversara Zambiei în finală va fi principala favorită la titlu încă dinaintea startului competiţiei, naţionala Coastei de Fildeş. „Elefanţii” au trecut cu acelaşi scor, 1-0, în semifinale de Mali, prin reuşita semnată chiar înainte de pauză de Gervinho (foto). Atacantul lui Arsenal a încheiat cu un şut din unghi la colţul lung o cursă de 60 de metri, profitând de ezitările în lanţ ale fundaşilor malieni. Ivorienii vor disputa o nouă finală după cea pierdută în 2006 contra Egiptului, singurul titlu pe care îl deţin datând de acum 20 de ani. Pentru Coasta de Fildeş selecţionerul Francois Zahoui i-a trimis în teren pe:  Barry – Gosso, Bamba, K. Touré, Tiéné – Y. Touré (Ya Konan ’90), Tioté, Zokora, Kalou (Kader Keita ’79) – Drogba, Gervinho. De partea celalaltă, Alain Giresse i-a folosit pe:  So. Diakité – Dr. Diakite (O. Coulibaly ’46), Berthé, Kanté, Tamboura – Yatabaré (Dembélé ’73), Bak. Traoré, Se. Keita, Sa. Diakité, S. Sow (M. Traoré ’84) – Diabaté. Finala mică, Ghana – Mali, se va disputa sâmbătă, de la ora 21, la Malabo (în direct la Eurosport 1), iar finala mare, Coasta de Fildeş – Zambia, este programată duminică, de la ora 21, la Libreville (în direct la Eurosport 1).