Bundesliga: Bayern Munchen şi Leipzig – învinse!

0
427

Dacă Bayern Munchen a condus cu 2-0 pe Borussia Park, în faţa celor de la Monchengladbach, prin golurile realizate de Robert Lewandowski (min. 20 – pen.) şi Leon Gorezka (min. 26), avansul de pe tabela de marcaj n-a fost suficient. Fiindcă oamenii lui Marco Rose au revenit şi au egalat până la pauză prin Hofman (min. 36, 45), bine servit de Lars Stindl şi au luat conducerea imediat după pauză prin Neuhaus (min. 49). Asaltul bavarezilor, prin Leroy Sane s-a dovedit steril. A fost cea de a doua înfrângere în actualul sezon pentru bavarezi. Cum şi RB Leipzig a cedat, surprinzător, pe teren propriu (1-3) în faţa Borussiei Dortmund, etapa a 15-a a fost una excelentă pentru aceasta din urmă. Marcatori: Jadon Sancho (min. 55), Erling Halaan (min. 71, 84), respectiv Alexander Sarloth (min. 89). Oamenii lui Julian Nagelsmann n-au putut profita de înfrângerea lui Bayern Munchen pentru a trece pe primul loc. RB Leipzig nu primise gol în ultimele 5 etape consecutive şi pierde primele puncte pe teren propriu. Edin Terzic, succesorul lui Le Fevre, pare o bună soluţie pe banca tehnică. În clasament: Bayern Munchen 33p, RB Leipzig 31p, Bayer Leverkusen 29, Borussia Dortmund 28p.