Liga Campionilor: Manchester United s-a trezit târziu şi a ratat optimile

0
436

Capul de afiş al partidelor de aseară contând pentru ultima etapă din faza grupelor Ligii Campionilor l-a constituit de bună seamă „ciocnirea” de pe Red Bull Arena, dintre RB Leipzig şi Manchester United (3-2) cu un final nebun. Oamenii lui Julian Nagelsmann s-au văzut, graţie prestaţiei de excepţie a fundaşului stânga, spaniolul Angelino (Jose Angel Esmoris Tasende) trecut pe la Manchester City, în avantaj nesperat (3-0) în minutul 69. Marcaseră Angelino (min. 2), Haidara (min. 13) şi Justin Kluivert (min. 69). În minutele 80 şi 82, Bruno Fernandez, din penalty şi Paul Pogba au redus diferenţa, relansând meciul. Ultimile 10 minute la care s-au adăugat prelungirile de 5 minute au fost „de foc” la poarta străjuită de internaţionalul machiar Peter Gulacsi. Dar în zadar. Manchester United a plătit scump înfrângerea de la Istanbul (2-1), unde au câştigat şi RB Leipzig şi PSG. Slabă prestaţia portarului De Gea. Mai mult, Mina Raiola, agentul lui Paul Pogba a anunţat că e momentul unei discuţii pentru transferul jucătorului său.

*

Programul zilei de astăzi: RB Salzburg – Atletico Madrid; Bayern Munchen – Lokomotiv Moscova, Real Madrid – Borussia Monchengladbach, Inter Milano – Shakhtior Donetk, Manchester City – Marseille, Olympiakos – FC Porto, FC Midtiylland – FC Liverpool şi Ajax – Atalanta. De foc se anunţă partidele Ajax – Atalanta, Real Madrid – Borussia M.Gladbach, Inter – Shakhtior şi RB Salzburg – Atletico Madrid.