Universitatea Craiova – ASA Tg. Mureş 1-1

Au marcat: Ramiro Costa 35 – aut. / Jazvic 13.

Stadion: „Extensiv”, spectatori: 4.000.

Universitatea Craiova: Bălgrădean 6 – Dumitraş 6, Popov 6, Kay 7, Vătăjelu 6 – Nuno Rocha 7, Mateiu 8, Zlatinski 7, Bancu 7 – Curelea 6 (68 Băluţă) 5, Bawab 6. Antrenor: Emil Săndoi.

ASA: Stăncioiu 7 – Golanski 6, Balaur 6, Bejan 6, Velayos 5 – Voiculeţ 5 (62 Hanca) 6, N’Doye 6, Brandan 7 – Romario Kortzorg 7 (72 Luis Pedro) 6, Jazvic 7 (83 Dedov), Ramiro Costa 4. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Arbitru Ovidiu Haţegan 5.

După un început ezitant, Universitatea Craiova a ratat enorm în repriza secundă şi a obţinut doar un punct în meciul cu Mureşul

Derby-ul de play-off din Bănie n-a început deloc precaut, cele două contracandidate încercând să-şi adjudece meciul de 6 puncte. ASA a fost mai agresivă şi avut prima prilejul golului, dar lobul lui Romario singur cu Bălgrădean n-a fost demn de numele celebrului tiz, campion mondial. Curelea a venit cu replica rapid, însă mingea venită fortuit la el a aterizat în tribune. Echipa care a dat tonul în continuare a fost ASA, mult mai incisivă şi hotărâtă în jumătatea adversă, iat golul a venit firesc: Romario a şutat pe Bălgrădean, dar pe respingere, nederanjat, Jazvic a fost necruţător, trimiţând în colţul lung. Craiova a intrat greu în meci şi a fost aproape de un dublu handicap: la o fază identică golului, pe o nouă respingere a lui Bălgrădean, lobul lui Voiculeţ a găsit doar bara. Şansa a surâns gazdelor şi peste câteva minute: la o lovitură liberă bătută pe scurt de Zlatinski, Ramiro Costa şi bara au deviat pe rând pentru 1-1. Până la pauză agitaţia s-a produs mai mult în jurul deciziilor  ale lui Haţegan, cea mai ciudată fiind la un avantaj nelăsat pentru olteni, Bawab având o minge de exploatat în careul advers.

Partea secundă s-a jucat pratic doar în jumătatea oaspeţilor, care au trecut rar centrul terenului. Craiova s-a năpustit spre poarta adversă de parcă era chiar meciul decisiv pentru play-off, dar şansa din prima repriză s-a transformat într-un ghinion crunt. Curelea a avut două şanse mari de gol, dar Stăncioiu a fost pe mingile trimise de vârful Craiovei. Şi Rocha a avut în cap golul de 2-1, dar mingea trimisă în gazon a sărit peste poartă. Imediat, Kay şi-a imitat compatriotul, dar poarta oaspeţilor a fost protejată de noroc şi apoi de bară, care a oprit peste câteva minute torpila de la 30 de metri a lui Zlatinski. Mureşenii au apărat vârtos punctul şi l-au obţinut în cele din urmă, păstrându-şi distanţa în clasament faţă de Craiova, având şi avantajul meciurilor directe în cazul în care la final cele două rivale vor fi la egalitate.