FOTBAL – CM U-17: Nigeria conservă titlul suprem

0
360

Reprezentativa de juniori U-17 a Nigeriei şi-a conservat titlul de campioană a lumii, învingând reprezentativa similară a statului Mali, scor 2-0, în finala disputată aseară la Vina del Mar (Chile). Este al 5-lea trofeu mondial pentru nigerieni la această categorie de vârstă, după cele din 1985, 1993, 2007 şi 2013. Au mai disputat şi trei finale, în 1987, 2001 şi 2009.

Victor Osimhen (min. 56) a deschis scorul, pentru ca trei minute mai târziu, Funsho Bamgboye să nu lase nicio şansă portarului malian. În minutul 4, nigerienii au irosit şi o lovitură de pedeapsă, prin Ebere.

Osimhen a înscris 10 goluri la Mondialul chilian, iar echipa a punctat de 23 de ori la actuala ediţie.

Locul 3 a revenit Belgiei, care a bătut cu 3-2 argintul din 2013, Mexic, asigurându-şi astfel prima medalie la această categorie de vârstă. Au marcat Vaerenbergh (54) şi Vanzeir (73, 90+3), respectiv R. Marin (58 pen.) şi Venegas (88).