Bulatovici a bătut Franţa în ultima secundă

0
493

Cotată cu şansa a doua în sfertul olimpic cu Franţa, naţionala Muntenegrului a produs surpriza şi a eliminat echipa din Hexagon cu scorul de 23-22. Meciul dintre Franţa şi Muntenegru a reprezentat capul de afiş al fazei sferturilor de finală al turneului olimpic. Franţuzoaicele şi-au câştigat grupa fără înfrângere, dar Muntenegru le învinsese în turneul pre-olimpic de la Lyon din luna mai, la care a participat şi echipa României. Partida a fost una extrem de echilibrată, niciuna dintre echipe nereuşind să se distanţeze la mai mult de trei goluri. A fost şi o confruntare între noile achiziţii ale Oltchimului, Katarina Bulatovici, respectiv Leynaud şi Pineau. Alături de veterana Bojana Popovici, Bulatovic a făcut un meci foarte bun, cele două reuşind să marcheze câte şase goluri. Mai mult, noua jucătoare a Oltchimului a transformat o aruncare de la 7 metri în ultima secundă, aducând astfel victoria echipei de la Adriatica. În celelalte meciuri din sferturile de finală ale competiţiei olimpice, Coreea de Sud a învins Rusia cu 24-23, Norvegia a trecut de Brazilia cu 21-19, iar Spania a eliminat Croaţia cu 25-22. Cele două semifinale se vor disputa astăzi: Norvegia şi Coreea de Sud de la ora 18.00 şi  Spania – Muntenegru, de la 21.30.