Premier League: Liverpool s-a impus în dureri în faţa lui Southampton

0
401

Liverpool s-a impus aseară (2-0) pe „Anfield”, dar în dureri în faţa „sfinţilor”, prin golurile realizate de Sadio Mane (min. 31), aflat la primul gol în acest an şi Thiago Alcantara (min. 90), şi acesta aflat la primul său gol pentru actuala echipă. În fine, victoria de aseară a „cormoranilor” este prima după două remize cu Leeds şi Newcastle, extrem de costisitoare. „Cormoranii” cu un meci mai puţin, care se va disputa joi cu Manchester United, au de remontat 6 puncte faţă de locul 4, sinonim cu calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor. Speranţa e fragilă şi se reazămă pe o victorie obligatorie în partida restanţă cu Manchester United. Southampton (locul 16) se află la 10 puncte de „zona roşie”. Partida a fost „pe muchie de cuţit” până în minutul 90. În minutul 27, „sfinţii” au fost salvaţi de transversală la lovutura de cap a lui Wijnaldum.