La Liga: Un fantastic Samuel Chukwueze!

0
437

Real Madrid a condus (2-1) imediat după pauză, în partida cu Villarreal, pe Santiago Bernabeu (57.887 spectatori), prin golurile realizate de Pan Francisco Torres (min. 16 –autogol) şi Vinicius Jr (min. 48) respectiv nigerianul Samuel Chukwueze (min. 39) şi se părea că totul devenea un galop de sănătate pentru oamenii lui Carlo Ancelotti, cu gândul la partida de marţi cu Bayern Munchen, din Liga Campionilor. Dar Jose Luis Morales (min. 71) şi acelaşi fabulos Samuel Chukwueze (min. 80) au întors rezultatul, alungând orice speranţă a madrilenilor la titlu. A strălucit Vinicius Jr, care anturat de 5 adversari şi-a adus echipa în avantaj, dar a răspuns Chukwueze la o manieră magistrală. Partida s-a prelungit 8 minute, dar aşa se întâmplă când Real Madrid este condusă. În min. 82 arbitrul Javier Alberola Rojas a dictat penalty pentru Real, dar a revenit în urma vizionării VAR. În partida tur „submarinul galben” câştigase (2-1). Alte rezultate: FC Sevilla – Celta Vigo 2-2, Osasuna – Elche 2-1, Real Sociedad – Getafe 2-0, Espanyol – Atletic Bilbao 1-2.