Liga Campionilor: O formidabilă răsturnare de scor intră în istoria cupelor europene

0
343

neymarFaptul este de acum istoric şi PSG devine prima echipă eliminată dintr-o cupă europeană după ce a câştigat prima manşă cu scorul de 4-0. Aseară, înaintea meciului retur cu FC Barcelona avea sută la sută şanse de calificare şi toate statisticile de partea sa. Din sezonul 1970-1971 (apariţia C3), 169 de echipe care au câştigat cu 4-0 primul meci în cupele europene s-au calificat. Una dintre cele mai frumoase performanţe ale fotbalului francez (4-0 cu FC Barcelona) a devenit aseară o amintire amară. Iluzia că Parisul poate deveni o mare echipă s-a năruit aseară şi, pentru prima dată după 2013, PSG nu va fi în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În schimb, FC Barcelona figurează pentru a zecea oară consecutiv. 4.500 de suporteri francezi şi-au susţinut echipa în Catalonia pentru a asista la un fiasco istoric. Ambele echipe au trecut pe rând de la extaz la agonie şi invers. Ratările lui Cavani (min. 64) şi Di Maria (min. 85) sunt evocate de parizieni drept ghinion fără margini. Sclipirile astrale ale lui Neymar din minutele 88 şi 91 şi apoi golul lui Sergi Roberto (min. 95) n-au făcut altceva decât s-au circumscris unui delir indescriptibil. Suporterii francezi mai aşteaptă acum doar returul partidei AS Monaco-Manchester City (3-5 în tur) de săptămâna viitoare.