Liga Campionilor: Neymar duce „Barca” în sferturile de finală!

0
408

trei 5 trei 3 trei 4 trei 1treiLa trei săptămâni după ce realizaze cea mai frumoasă victorie a sa, în optimile de finală ale Ligii Campionilor (4-0), PSG – campioana Franţei – s-a scufundat aseară, de-a dreptul memorabil, pe Camp Nou (96.290 de spectatori), la un scor neverosimil (1-6) fiind eliminată din competiţie. Şi asta în timpul regulamentar. A fost 3-0 pentru gazde (L. Suarez – min. 3; L. Kurzawa – min. 40, autogol; L. Messi – min. 50, penalty), până când golul lui Edison Cavani (min. 62) a redat speranţele parizienilor. Fanii Barcelonei amuţiseră şi lăcrimau. Echipa lui Luis Enrique părea prăbuşită psihic. În minutul următor, acelaşi Cavani a avut ocazia de a răsuci cuţitul, în victima care părea îngenuncheată. Dar, Ter Stegen a respins miraculos cu piciorul. Partida fusese nebună până atunci şi Di Maria (min. 85), abia intrat în teren, a irosit şi el ocazia unui gol istoric, dar a ratat dintr-o poziţie, din care nu o poate face niciodată, la tehnicitatea sa. Ultimele cinci minute ale partidei au fost de coşmar pentru PSG. Nimeni nu se mai aştepta la un nou suflu al gazdelor. Resemnarea plutea asupra stadionului obosit de atâta tensiune. Nimeni nu anticipa ce avea să urmeze. Suarez înota, iar Messi, de-a atâtea ori providenţial, era istovit. Dar mai erau cinci minute de joc, cinci minute despre care se va vorbi multă vreme. Fabulosul Neymar (min. 88 şi 90+1) a dus scorul la 5-1, iar Sergi Roberto (min. 90+5) a înscris de la punctul de 11 metri, lobând peste portarul advers. De la agonie la extaz au fost doar …5 minute, interval în care s-au marcat trei goluri! Neymar îşi duce echipa în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru a zecea oară consecutiv. Fără atacantul brazilian, Barcelona, care a avut şi ea „neinspiraţii” săi, nu reuşea şi poate spune merci. Este pentru prima dată când un club reuşeşte, în faza eliminatorie a cupelor europene, să remonteze un asemenea rezultat. De la 0-4 la 6-1! PSG a intrat în istorie aseară, reamintind francezilor de o partidă de comşar, la nivel internaţional Franţa – Bulgaria, în preliminariile CM 1994. Ultima dată când Barcelona fusese eliminată în optimile de finală ale Ligii Campionilor s-a întâmplat în urmă cu 10 ani, în 2007. Chiar dacă anumită reproşuri se pot face arbitrului german, Deniz Aytekin, jucătorii lui PSG, cu neinspiratul lor antrenor Unai Emery, au pierdut calificarea, pe care au avut-o „în mână”, până în minutul 88. Incredibil, remontada s-a produs!