Real a câştigat derby-ul Madridului

0
373

Real Madrid s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Atletico Madrid, în etapa cu numărul 23 din La Liga, iar formaţia pregătită de Santiago Solari urcă pe locul doi, la cinci puncte de liderul FC Barcelona. În minutul 14, Casemiro a deschis scorul, din foarfecă.  După nouă minute, Antoine Griezmann a scăpat singur cu Thibaut Courtois şi  egalat, gol valdiat de VAR. În minutul 40, Vinicius a fost faultat în careu, iar arbitrul a acordat penalty, tot după consultarea VAR. Sergio Ramos a înscris. În repriza secundă, VAR a anulat golul lui Alvaro Morata, pe motiv de offside, iar în minutul 74 Gareth Bale a stabilit scorul final, 3-1.

Atletico se află la a două înfrângere consecutivă în campionat, unde mai suferise un singur eşec, în luna septembrie 2018. Barcelona joacă duminică, la Bilbao.

Clasament: 1. Barcelona 50p, 2. Real Madrid 45p, 3. Atletico 44p.