“U” Craiova a învins campioana Uzbekistanului cu 2-0 şi a ratat şi două penalty-uri

0
311

Cu o formulă din care au lipsit titularii meciului cu Wisla Cracovia, CS Universitatea Craiova a învins în Antalya cu 2-0 campioana Uzbekistanului, Pakhtakor Tashkent. Pentru olteni a deschis scorul capverdianul Kay în minutul 21, reluând cu capul dintr-o centrare a lui Varga, iar Ivan a finalizat cu stângul o acţiune personală în repriza secundă. Kay putea realiza dubla, dar o altă lovitură de cap a sa a întâlnit transversala. Tot în bară au trimis craiovenii cele două penalty-uri de care au beneficiat, Varga şi Băluţă irosindu-le. Primul a fost acordat pentru un henţ, iar cel executat de Băluţă a fost obţinut de Varga.

Sorin Cârţu şi Emil Săndoi au folosit echipa: Brac – Marcu, Kay, Izvoranu, Sin – Manea (46 Luciano), Georgescu (69 Iuga), Băluţă (59 Erikson), Varga – Herghelegiu, Ivan (63 Burlacu). Miercuri, Craiova joacă ultimul amical în Antalya, contra moldovenilor de la Şeriff Tiraspol.