Caroline Garcia a câştigat Turneul Campioanelor

0
259

Tenismena franceză Caroline Garcia, locul 6 WTA, a câştigat Turneul Campioanelor, competiţia de la final de an care reuneşte jucătoarele cu cele mai bune rezultate pe parcursul unui sezon, desfăşurată anul acesta la Fort Worth. Garcia a învins-o în finală pe bielorusa Aryna Sabalenka, numărul 7 mondial, scor 7-6 (4), 6-4, într-o oră şi 41 de minute. Garcia a fost remunerată pentru succes cu 1,57 milioane de dolari.

“Sunt foarte fericită. A fost o finală nebună, cu multă intensitate la fiecare punct. Sunt foarte mândră de munca noastră tot anul. Sunt foarte bucuroasă că am câştigat cel mai important trofeu dn cariera mea”, a declarat Garcia, a doua tenismenă din Franţa care câştigă Turneul Campioanelor, după Amelie Mauresmo, în 2005.