Liga Naţiunilor: Theo Hernandez, în ultimele minute!

0
420

Condusă cu 2-0, la pauză, de reprezentativa Belgiei, în semifinala Ligii Naţiunilor, disputată la Torino (Allianz Stadium – 12.409 spectatori) graţie golurilor realizate de Yannick Carrasco (min. 37) şi Romelu Lukaku (min. 41), campioana mondială en-titre a întors rezultatul în repriza secundă, prin Karim Benzema (min. 62), Kylian Mbappe (min. 69) şi Theo Hernandez (min. 90) aflat la primul său gol. Franţa nu mai câştigase din mai 2012 (cu Islanda – amical, 3-2) un meci după ce fusese condusă cu 2-0 la pauză. A fost prima întâlnire între cele două echipe de top după semifinala de Campionat Mondial (2018) adjudecată de „albaştri” (1-0). Belgienii au avut ca noutate în 11-le de bază prezenţa lui Jason Denayer, de la Ol. Lyon, în axul central al defensivei, preferat lui Boyata Dendrik, de la Herta Berlin, iar francezii lui Deschamps au avut în premieră titularizaţi fraţii Lucas Hernandez de la Bayern Munchen şi Theo Hernandez de la AC Milan. A fost un final nebun de partidă, de-a dreptul, fiindcă după golul refuzat lui Romelu Lukaku (min. 87) de VAR a venit golul lui Theo Hernandez. În minutele de prelungire, fundaşul lateral Thimoty Castagne, de la belgieni, a fost înlocuit de atacantul Michy Batshuayi, dar nu s-a mai întâmplat nimic. Victorie de orgoliu şi moral pentru francezi.