România s-a calificat în sferturile Eurovolei

0
265

Naţionala de volei masculin a României s-a calificat’ în sferturile de finală ale Campionatului European, după succesul din optimi în faţa Croaţiei, scor 3-2, după 2 ore şi 13 minute de joc. Tricolorii au condus cu 2-0 la seturi, 25-17, 25-20, dar au fost egalaţi, 17-25, 26-28, în urma unui al patrulea parţial dramatic, în care am avut minge de meci. România s-a impus cu 15-12 în decisiv şi a ajuns după 40 de ani în sferturile Eurovolei. Cu jucătorii Craiovei în teren, Robert Călin şi Sergio Diaconescu, tricolorii au învins, la Varna, Croaţia, care i-a avut la dispoziţie pe foştii jucători ai SCMU, Ivan Mihalj şi Filip Sestan.

România va juca pe 11 septembrie în sferturile de finală, contra Franţei. România a învins Franţa, campioana olimpică en titre, în grupă, cu 3-1. Naţionala masculină a României are în palmares cinci medalii (1 aur – 1963, 2 argint – 1955, 1958, 2 bronz – 1971, 1977).