JO 2024 (Handbal M): Cum se poate pierde o calificare în finală!

0
136

Campioana olimpică en-titre, dezamăgitoare de la începutul turneului olimpic la handbal masculin, reprezentativa Franţei, a fost eliminată de Germania (35-34) în sferturile de finală, la capătul unei partide cu prelungiri, de o intensitate nebună. Purtată de un fabulos Renars Uscins (14 goluri) Germania s-a autodepăşit. Pentru prima dată, după 2004, Franţa nu prinde semifinala, după ce a avut calificarea în mână. Mai erau 6 secunde de joc, francezii aveau posesia şi conduceau pe tabela de marcaj. Dika Mem, unul dintre jucătorii de top ai echipei franceze, a pasat neglijent şi Germania a egalat. Franţa a mai avut un atac, dar portarul german David Spath a salvat aruncarea lui Valentin Porte. Germania va întâlni în semifinale Spania, care a câştigat incredibil, în faţa Egiptului (29-28), tot după prelungiri.