Stadion: Mineirao – Belo Horizonte, astăzi, ora 23:00, TVR 1

Brazilia: Cesar – Maicon, Dante, Luiz, Marcelo – Gustavo, Paulinho – Hulk, Oscar, Willian – Fred. Selecţioner: Felipe Scolari.

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Howedes – Schweinsteiger, Khedira – Gotze, Kroos, Ozil – Muller. Selecţioner: Joachim Loew.

Arbitru: Marco Rodriguez (Mexic).

Subtitlu: Nici căpitanul Thiago Silva nu-şi va putea ajuta echipa contra „Pantzerelor”, fiind suspendat

Cupa Mondială din Brazilia se apropie cu paşi repezi de final, în această seară fiind programată prima semifinală, una în care reprezentativa ţării gazdă va primi replica Germaniei. Partidă la care „Selecao” se vede în imposibilitatea de a se baza pe cei mai importanţi oameni ai săi, căpitanul Thiago Silva – suspendat după un „galben” încasat în „sfertul” cu Columbia – şi Neymar – accidentat în acelaşi meci. Starul Barcelonei a suferit o fractură de vertebră lombară şi este indisponibil 40-45 de zile, conform medicului formaţiei braziliene, Jose Luis Runco.

„Mi s-a furat visul de a juca finala Cupei Mondiale, dar încă visez să fiu campion. Mai avem două meciuri şi sunt sigur că toţi coechipierii mei vor lupta pentru a ridica trofeul”, a spus Neymar cu lacrimi în ochi, după ce a părăsit spitalul din Fortaleza, oraş care a găzduit disputa cu vecina Columbia. Neymar avea patru goluri în competiţie, toate reuşite în faza grupelor.

Un fost şi un actual elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior, Willian, actualmente la Chelsea, şi Bernard  sunt jucătorii dintre care trebuie să aleagă Felipe Scolari înlocuitorul lui Neymar. Primul suferise, la rându-i, duminică, o accidentare la spate în timpul unui antrenament, după o ciocnire cu Hernanes, dar din informaţiile venite ieri dinspre Brazilia n-ar mai fi probleme cu utilizarea sa.

Cât priveşte înlocuirea lui Thiago Silva, fundaşul lui Bayern Munchen, Dante, are şansele cele mai mari să fie titular în echipa Braziliei.

Partida poate fi una cu totul specială pentru jucătorul în vârstă de 30 de ani. Dante ar urma să fie adversar cu mai mulţi dintre colegii lui de la echipa de club.

În mod normal, Joachim Loew, care nu are vreo problemă cu oamenii săi de bază, va titulariza măcar şase oameni de la campioana Germaniei, împotriva Braziliei: Neuer, Lahm, Boateng, Schweinsteiger, Kroos şi Muller. “Sunt foarte fericit, nu se putea mai bine pentru mine! Am posibilitatea să joc acasă la Cupa Mondială, iar viaţa mea este acum în Germania. Sunt gata să fiu pe teren, însă ultimul cuvânt îl are selecţionerul Scolari”, a spus Dante, care nu a apucat să joace nici un minut până acum la turneul final.

Întorcându-ne o idee la Germania, pe lângă cei şase bavarezi enumeraţi anterior, în teren ar putea fi şi Gotze, în locul singurului vârf pur-sânge din lotul “Die Mannschaft”, Klose, care a făcut un meci slab în “sfertul” cu Franţa. Dacă va fi preferat, Gotze îi va lua locul la mijloc lui Muller, avansat în atac. Postură din care a punctat de patru ori până acum la CM.

O altă incertitudine ce planează asupra partidei din această seară ţine de utilizarea lui Maicon sau a lui Dani Alves. Ultimul a fost titular în primele patru meciuri ale Selecao, iar cel dintâi în “sfertul” cu Columbia.

În primul 11 al amfitrionilor se va putea răgăsi din nou Luiz Gustavo, suspendat contra columbienilor.

O reeditare a finalei din 2002

Partida dintre Brazilia şi Germania reprezintă şi o reeditare a finalei din 2002, de la Mondialul Asiatic din Japonia şi Coreea de Sud, când câştig de cauză au avut gazdele de azi, 2-0, după o “dublă” a lui Ronaldo. A fost şi singurul meci dintre cele două la o Cupă Mondială. Paradoxal în contextul în care cele două au cele mai multe meciuri jucate la turneele finale: Germania – 104, Brazilia – 102.

La general, Brazilia are un palmares mult superior în directele cu Germania, 12 victorii, 5 remize şi 4 înfrângeri (golaveraj 39-24).

Ultimul joc a consemnat însă o victorie a nemţilor, 3-2 într-un amical de lux la Stuttgart, în 10 august 2011. Au marcat Schweinsteiger, Gotze şi Schurrle, respectiv Robinho şi Neymar.

Brazilia şi Germania au împreună 8 titluri mondiale, sud-americanii 5 (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) şi europenii 3 (1954, 1974, 1990). Ambele din 7 finale disputate (record). Brazilia a ratat în 1950 şi 1998, iar Germania în  1966, 1982, 1986 şi 2002.

Nemţii sunt prezenţi, nou record, într-a patra semifinală consecutivă la o CM.

Brazilia a mai jucat pe “Estadio Mineirao” din Belo Horizonte şi în “optimi”, contra Chile.

Parcursul în competiţie al celor două

Brazilia: 3-1 cu Croaţia (Neymar 2, Oscar), 0-0 cu Mexic, 4-1 cu Camerun (Neymar 2, Fred, Fernandinho), 1-1, 3-2 la penalty-uri cu Chile (D. Luiz), 2-1 cu Columbia (T. Silva, D. Luiz).

Germania: 4-0 cu Portugalia (Muller 3, Hummels), 2-2 cu Ghana (Gotze, Klose), 1-0 cu SUA (Muller), 2-1 după prelungiri cu Algeria (Schurrle, Ozil), 1-0 cu Franţa (Hummels).

Cealaltă semifinală, programată mâine seară (23:00), va aduce faţă în faţă Olanda şi Argentina.