West Ham a câştigat Conference League

0
694

Formaţia engleză West Ham United este a doua câştigătoare de Conference League, după ce AS Roma s-a impus anul trecut, la ediţia inaugurală a competiţiei. În finala din 2023 de la Praga, “Ciocănarii” au trecut cu 2-1 de Fiorentina, datorită unul gol marcat în minutul 90 de Bowen, lansat de Lucas Paqueta. Englezii au condus şi cu 1-0, prin penalty-ul transformat de Benrahma (62), după un henţ în careu semnalat de VAR. Bonaventura a egalat pentru “Viola”, după cinci minute, dar West Ham a dat lovitura şi a evitat prelungirile. Este al doilea trofeu european pentru “Ciocănari”, care au mai cucerit Cupa Cupelor, în 1965. West Ham va evolua în ediţia următoare a Europa League, datorită cuceririi acestui trofeu.

West Ham: Areola – Coufal, Zouma (Kehrer 61), Aguerd, Emerson – Soucek, Rice, Lucas Paqueta – Bowen, Antonio (Ogbonna 90+4), Benrahma (Fornals 76). Antrenor: David Moyes.

Fiorentina: Terraciano – Dodo, Milenkovic, Ranieri (Igor 84), Biraghi – Bonaventura, Amrabat, Mandragora (Barak 90+3) – Nicolas Gonzalez, Jovic (Cabral 46), Kouame (Saponara 62). Antrenor: Vincenzo Italiano.