Liga Campionilor: Când PSG studiază statisticile!

0
369

FC Barcelona

Dacă PSG este marea favorită la calificare, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după fabulosul rezultat (4-0), din partida tur, câteva date statistice pot permite Barcelonei să spere într-un miracol. Câteva echipe, e drept nu multe, au reuşit să întoarcă rezultatul de patru goluri, nu în istoria imediată a competiţiilor europene: Leixoes, în Cupa Cupelor, în ediţia 1961-1962, cu Chaux de Fonds (2-6, în tur şi victorie cu 5-0, în retur); Partizan Belgrad contra Quenns Park Rangers, în Cupa UEFA, ediţia 1984-1985 (2-6, în tur şi 4-0, în retur) şi Real Madrid în Cupa UEFA, ediţia 1985-1986, cu Borussia Moenchengladbach (1-5, în tur şi 4-0, în retur). Dar nu trebuie uitată isprava lui FC Metz în Cupa Cupelor (ediţia 1984-1985) în faţa – cui credeţi? A catalanilor de la FC Barcelona. După un 2-4, pe teren propriu, cei de la Metz s-au impus, pe Camp Nou, cu … 4-1, realizând una din calificările „excentrice”. O surpriză, care încă reverberează, s-a înregistrat în sferturile de finală – ediţia 2003-2004 – ale C1: La Coruna – AC Milan (1-4 şi 4-0). Cu scorul general de 5-4, spaniolii s-au calificat mai departe. FC Barcelona este prezentă în sferturile de finală ale C1, din 2008, şi năzuieşte să treacă de borna 10.