Fotbal – Cupa Germaniei: Bayern Munchen se califică în sferturi

0
339

Bayern Munchen a acces, marţi seară, în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a dispus la limită, scor 1-0, pe teren propriu, de VfL Wolfsburg. Duelul, care a adus faţă în faţă câştigătoarele ultimelor două ediţii, a fost decis, în favoarea deţinătoarei en-titre a trofeului, de  o reuşită a brazilianului Douglas Costa, în minutul 17.

Într-o altă încletare care a opus echipe din Bundesliga, şi Hamburg şi-a valorificat avantajul terenului propriu, trecând de FC Koln cu 2-0 (Jung 5, Wood 75).

În sferturi a ajuns şi Monchengladbach, după 2-0 în fieful divizionarei secunde Greuther Furh (goluri Wendt 12 şi Hazard 36 pen.).

Finalmente, Arminia Bielefeld (2.Bundesliga) s-a impus la penalty-uri contra echipei de Liga a IV-a, Astoria Walldorf , 5-4, după 1-1 în timpul regulamentar (Schutz 52 / Carl 78).

Cealaltă jumătate a partidelor din sferturi se joacă miercuri, după programul: Sportfreunde Lotte (III) – Munchen 1860 (II), Sandhausen (II) – Schalke, Dortmund – Hertha Berlin, Hannover (II) – Frankfurt.