Futsal, CE din Croaţia – România, oprită în sferturi de Spania

0
387

„Tricolorii” au ţinut piept o repriză campioanei europene

Reprezentativa de futsal a României a fost învinsă, la Zagreb, cu scorul de 8-3 (4-2), de selecţionata Spaniei, campioana continentală en-titre, în sferturile de finală ale Campionatului European din Croaţia. Golurile României au fost marcate de Gherman ’9, ’15 şi Matei ’25. Pentru Spania au înscris Torras ’4, ’20, ’30, Aicardo ’14, ’27, Rafa Usin ’17, Lin ’30 şi Ortiz ’38. Echipa României, antrenată de spaniolul Sito Rivera, a început meciul cu următorii jucători: Vlad Iancu – Florin Matei, Răzvan Radu, Robert Lupu, Cosmin Gherman. Din lot au mai făcut parte Ionuţ Florea, Florin Ignat, Emil Răducu, Marian Şotărcă, Ion Al-Ioani, Dumitru Stoica şi Iuliu Safar. La pauză a fost 4-2 pentru iberici, după o replică bună a tricolorilor, iar Florin Matei a marcat spectaculos pentru 3-4, după care meciul s-a rupt şi campionii en-titre s-au desprins decisiv. Spania este campioana europeană en-titre şi ultima vicecampioană mondială, ibericii caştigând trofeul european de cinci ori în cele şapte ediţii, de la înfiinţare. Dacă se va impune la turneul din Croaţia, echipa Spaniei va câştiga titlul continental pentru a patra oară consecutiv. De asemenea, spaniolii au câştigat de două ori titlul mondial, în 2000 şi 2004. În istoria meciurilor directe dintre România şi Spania, spaniolii au obţinut 11 victorii din tot atâtea jocuri.

Nu ne-a mai ieşit tactica „portarului înaintaş”

Sito Rivera

La finalul partidei, antrenorul spaniol a României, Sito Rivera, a declarat că România avea şanse de a ajunge mai sus dacă ar fi câştigat meciul din grupă cu Croaţia, pe care l-a dominat clar, pentru a întâlni Ucraina în sferturile de finală. Cât despre jocul cu Spania, Rivera a spus pentru site-ul oficial al UEFA că doar în prima repriză a dat roade tactica stabilită, jocul cu „portar înaintaş” nemaivând succesul din meciurile anterioare. „Am avut parte de cel mai tare adversar în sferturi şi în prima parte am făcut un meci bun, însă în repriza secundă am avut probleme deoarece nu am mai putut păstra presingul. De la 4-3 pentru adversari voiam să înlocuim portarul pentru a forţa egalarea, însă Spania este o echipă de mare valoare şi ne-a penalizat pe contraatac. Ştiam că dacă nu dăm maximum contra Spaniei, ne vor distruge, însă am ieşit onorabil. În România futsalul a luat amploare din 2003, aşa că aceasta este o performanţă pentru noi. Cred totuşi că puteam să facem mai mult dacă aveam puţin noroc, în special în primul meci, când am dominat clar Croaţia şi totuşi am pierdut” a declarat selecţionerul României, spaniolul Sito Rivera. „Am început bine, meciul a fost echilibrat în prima parte, însă apoi nu ne-a mai ieşit jocul cu «portar înaintaş», care de obicei ne ajută. E greu să joci contra Spaniei, sunt campioni, au şi experienţă” a declarat unul dintre „tricolori”, Emil Răducu, pentru site-ul uefa.com. „Vreau să felicit România pentru performanţa de a atinge sferturile de finală şi pentru că ne-a pus mari probleme în prima repriză, când au jucat de la egal la egal cu noi, forţând jocul am la om. Am mai jucat contra României şi ne aşteaptam să evolueze cu «portar înaintaş», aşa că de această dată nu ne-au mai suprins cu această tactică, ne-am luat măsuri. Românii au marcat 3 goluri foarte spectaculoase” a afirmat selecţionerul Spaniei, Jose Venacio Lopez.