Barcelona, chin în Cupa Regelui, cu o echipă de liga a 4-a

0
189

Deplasarea în Aragon, în fieful unei echipe de Liga a 4-a, Barbastro, dintr-un orăşel de 17.000 de oameni, n-a fost o plimbare în parc pentru Barcelona. Campioana Spaniei a utilizat mulţi jucători de bază în meciul din 16-imile Cupei Regelui, dar tot a avut emoţii pentru calificare. Catalanii au avansat totuşi în optimile de finală, după ce s-au impus cu 3-2. Fermin Lopez a deschis scorul în minutul 18, Raphinha a făcut 2-0 în minutul 52, însă Adria de Mesa Garrido a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 60, după un corner. Barcelona părea să-şi risipească emoţiile, când Lewandowski a transfomat un penalty dictat pentru un henţ, în minutul 88, dar Marc Prat de la gazde a punctat şi el dintr-un penalti, în minutul 90+3.

Alte rezultate de duminică din 16-imi: Amorebieta – Celta Vigo 2-4, Burgos FC – Mallorca 0-3, Castellon – Osasuna – 0-1 după prelungiri, Ferrol – Sevilla 1-2, Unionistas – Villarreal 1-1 (suspendat, se reia azi), Cartagena – Valencia 1-2 după prelungiri, Eibar – Ath. Bilbao 0-3, Malaga – Real Sociedad 0-1, Tenerife – Las Palmas 2-0.