“Satelitul” Ştiinţei a terminat turul pe locul 11

0
303

Echipa lui Daniel Mogoşanu a pierdut ultimul meci din 2015, 1-3 în deplasare cu Metalurgistul Cugir

În week-end-ul trecut s-a încheiat şi turul seriei a patra a Ligii a III-a, unica serie care a avut două etape în plus faţă de celelalte. Una dintre cele două formaţii doljene din  serie, CSO Filiaşi, a câştigat vineri după-amiază meciul de acasă cu CS Ineu, scor 3-2, iar sâmbătă şi-a încheiat prestaţia din 2015 şi “satelitul” Universităţii Craiova, care a cedat cu 3-1 jocul din deplasare cu Metalurgistul Cugir. Băieţii lui Daniel Mogoşanu au terminat turul pe locul 11, cu 14 puncte, iar Filiaşiul se află pe locul 14 cu 11 puncte.

În Ardeal, Jurj a deschis scorul în minutul 13, după o eroare a defensivei gazdelor, însă veteranul Itu a egalat până la pauză cu o lovitură de cap. Acelaşi Itu şi-a adus echipa în avantaj, în minutul 72, deşiCraiovajuca în superioritate numerică, după eliminarea lui Afrapt, cu cinci minute mai devreme. Imediat după ce gazdele au preluat conducerea s-a restabilit şi egalitatea numerică, Hreniuc fiind şi el eliminat. Craiovenii au forţat egalarea pe final, dar pe contraatac gazdele au mai punctat o dată, prin Chelaru. „Ca și în precedentele partide și meciul de la Cugir l-am controlat în mare parte. Am deschis scorul prin Jurj, apoi am continuat să atacăm. Iar golurile le-am primit pe posesia noastră. Experiența adversarului și-a spus cuvântul“ a declarat Daniel Mogoşanu. Acesta a aliniat echipa: L. Popescu – Ghincea, Drăghici, Hreniuc, Luică (87 Staicu) – Florea (73 Căpățână), Armășelu (60 Lăzărescu), Ciocoteală – Burlacu, R. Petre, Jurj (87 Covratanovic). „Meci pe care noi ni l-am făcut greu. Am întâlnit o echipă tânără și arțăgoasă, care dacă are pentru ce să lupte, luptă. Am început de la 0-1, după o greșeală imensă, dar am întors rezultatul”, a declarat antrenorul gazdelor, fostul mijlocaş al Unirii Alba Iulia, Călin Moldovan., care a jucat cu: Tiuţ – Bold, Goșa (46 I. Radu), Șt. Radu, Huțanu – Afrapt, Chelaru, Necșulescu, Șuteu (75 Neagu) – Cârstean (46 Piko), Itu (78 Tăban). Cugirul a terminat turul pe 2, la 3 puncte de liderul ASU Poli Timişoara.

Juniorii under 17 încheie anul pe primul loc

În week-end s-au disputat şi ultimele etape în campionatele de juniori. În Liga Elitelor under 19, ACS Poli Timișoara a învins Universitatea Craiova cu 6-4, golurile formaţiei lui Victor Naicu fiind realizate de: Geanimu, Rodeanu, Stroe şi Constantin. Craiova under 19, lipsită de juniorii care au evoluat pentru “satelit”, a evoluat în formula: Dică – Vlădoiu, Țărineanu, Ivan, Andrei – Hodea, Rodeanu, Geanimu – Stroe, Medrea, Constantin. Au mai intrat: Gheorghescu, Cristea.

La Under 17, juniorii Ştiinţei au terminat anul în postura de lideri, cu cinci puncte avans faţă de locul secund. În ultima etapă, Unirea Alba Iulia – Universitatea Craiova  1-3, pentru formaţia lui Mugur Guşatu punctând: Markovic 2 şi Țoiu. Universitatea a jucat cu: Vlad – Borța, Constantinescu, Băloi, Marcov – Țoiu, Buzan – Gunie, Pacionel, Bârzan – Markovic. Au mai jucat: Vintilă, Popescu, Călărașu, Găbureanu

La juniori B, Universitatea Craiova – Atletic Bradu 3-2, Zbona înscriind toate golurile alb.albaştrilor, care au evoluat în formula: Costoaie – Șerban, Cojocaru, Sima, Vadasis – Screciu, Stăiculescu, Dobre, Nichifor – Zbona, Gârbiță. Au mai jucat: Mitruscsak, Mihăilă. Antrenor: Marian Calafeteanu