Premier League: Chelsea nu mai este invincibilă

0
318

În deplasarea de la Newcastle, Chelsea a suferit prima înfrângere a sezonului (1-2) în toate competiţiile. “Saint James Park” rămâne în continuare o fortăreţă inexpucnabilă în campionat pentru Jose Mourinho, care pune capăt unei serii de 23 de meciuri fără înfrângere, deşi gazdele au evoluat din minutul 82, după eliminarea lui Steven Taylor (intrat în joc în minutul 68), în zece oameni. Goluri au fost marcat de P. Cisse (min. 57 şi 78), respectiv D. Drogba (min.83). Partida a avut un moment de răscruce, prilejuit de eroarea lui Gary Cahill, care a permis deschiderea scorului. În rest, asediul la poarta gazdelor a fost unul total şi, paradoxal, tânărul portar Jak Alnwick (20 de ani), luat de la echipa de rezerve, introdus în teren după accidentarea lui Rob Elliot, ieşit la pauză, a avut şansă, dar şi o paradă în ultimul minut, la tentativa lui Filipe Luis (min. 90). Înfrângerea a fost greu digerată de Jose Mourinho, care însă, l-a felicitat pe omologul său Alan Pardew la sfârşitul partidei. Acesta avusese inspiraţia să-l înlocuiască în minutul 52 pe Remy Cabella, destul de discret, cu Papiss Cisse. Vezi toate rezultatele:

Newcastle -Chelsea 2-1

HullCity-West Brom 0-0

Liverpool –Sunderland0-0

QPR –Burnley 2-0

Stoke City – Arsenal 3-2

Tottenham -Crystal Palace 0-0

Manchester City – Everton 1-0