Premier League: Un meci fără asemănare pe Tottenham Hotspur

0
197

Neînvinsă în actualul sezon, Tottenham, cu Ange Postecoglu, pe banca tehnică, a început partida cu Chelsea, cum nu se putea mai promiţător, deschizând scorul prin Dejan Kuluşevski, al cărui şut (min. 6) a fost deviat de spatele lui Levi Colwill. Pentru Mauricio Pochetino, fost la Tottenham (2014-2019) care venea după o înfrângere pe teren propriu (0-2 cu Brentford în etapa a 10-a) totul părea împotriva lui. VAR-ul a refuzat lui Totenham golul lui Heung Min Son (un offside de 3 cm) apoi egalarea lui Rahem Sterling, pentru folosirea mâinii şi golurile lui Moises Caicedo şi Jackson (offside la Sterling) toate în intervalul minutelor 13-37. Şapte minute a analizat VAR-ul (min. 27) faza premergătoare unui penalty acordat lui Chelsea şi a unui cartonaş roşu lui Romero pentru faultul periculos asupra lui Enzo Fernando. Cole Palmer (min. 35) a transformat penalty-ul şi a adus egalarea. La puţine minute, Tottenham l-a pierdut pe Micki Van de Vent (min. 44) pentru întindere musculară, şi totul s-a năruit. Antrenorul Ange Postecoglu i-a trimis în teren pe Emile Hojbjerg şi Dier, dar l-a pierdut şi pe fundaşul italian Udigie, pentru un fault asupra lui Rahem Sterling. Cu un portar sigur şi inspirat, ca un adevărat libero, în multe situaţii, italianul Gugliemo Vicario, Tottenham a rezistat multă vreme dar nu până la final fiindcă tripla senegalezului Nicolas Jackson (min. 75, 90+4, 90+7) a stabilit scorul final. Dier (min. 78) înscrisese un gol care i-a fost refuzat, iar Son (min. 90+4) a fost aproape de a stabili egalitatea în acest meci nebun, care va intra în istoria fotbalului englez.