Au marcat: Budescu 33, 38 – penalty, Keşeru 73 / Turisbek 82.

Ploieşti, „Ilie Oană”, spectatori: 11.000.

România: Tătăruşanu 6 – R. Benzar 6, Chiricheş 6, D. Grigore 6, Cr. Ganea 7 – Pintilii 6 (Hoban 70) 6, R. Marin 6 – Chipciu 6, Budescu 8 (Ioniţă 79), Grozav 7 – Fl. Andone 6 (Keşerü 66) 7. Antrenor: Cosmin Contra.

Kazahstan: Pokatilov – Beysebekov, Maliy, Akhmetov, Dmitrenko, Suyumbayev – Tagybergen (Turysbek 65) – Kuat, Darabayev, Nurgaliyev (Khizhnichenko 46) – Murtazayev (Shchetkin 58). Antrenor: Aleksandr Borodyuk.

Pe arena „Ilie Oană”, Cosmin Contra a debutat pe banca naţionalei cu un succes, înlesnit de inspiraţia lui Budescu şi de modestul adversar

Constantin Budescu, de la nationala Romaniei, reactioneaza dupa inscrierea unui gol in timpul meciului de fotbal contra selectionatei Kazahstanului, din preliminariile Campionatului Mondial din 2018, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi, 5 octombrie 2017. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Prima jumătate de oră din meciul de debut al lui Contra pe banca naţionalei a fost practic o continuare a mandatului neamţului Daum. Un joc încâlcit, fără orizont, o orbecăială generală pe teren, în timp ce asiaticii repartizaţi economic în preliminariile europene au legat mai bine pasele. Românii au tresărit prin două ocazii ale lui Chipciu, neinspirat în careul advers. Apoi şi-a intrat în rol Budescu. Stelistul a avut la dispoziţie nişte adversari în faţa cărora s-a putut desfăşura. N-a fost nevoit să alerge pentru ca naivii fundaşi să- cadă în plasă de două ori în cinci minute. Le-a strecurat mingea printre picioare panicându-i încât aceştia practic şi-au dat două autogoluri. Portarul a vârât în propria plasă o minge care trecea prin careul mic, iar un stoper l-a invitat pe Budescu să se agaţe de piciorul său. Şi astfel, Budescu are 4 goluri la naţională, marcate cu Feroe şi Kazahstan. Întrebarea este dacă-şi permite astfel de evoluţii şi în faţa unor naţionale decente. De la 2-0 le-a fost mai uşor tricolorilor. Keşeru a punctat în repriza secundă, dar Benzar a scăpat un adversar în careu şi Contra n-a scăpat totuşi fără gol primit la debut. Victoria este una de moral, fără ca jocul să încânte, dar nici nu putea metamorfoza total noul selecţioner o naţională care exprima modest. Ce a avut totuşi Contra în plus faţă de Daum: 1. Victorie, 2. Budescu, 3. O echipă ambiţioasă, 4. Un adversar facil pe un teren natural, 5. I-a motivat pe jucători în română. 5. Răguşeală la final. Până la urmă, nici Băluţă şi nici Bancu nu au prins vreun minut pe teren, Contra apelând la jucători aflaţi aproape de retragere precum Pintilii, Hoban sau Grigore, de parcă n-ar fi fost un prilej de pregătire a viitoarei campanii, ci un meci decisiv de calificare. Pentru partida din Danemarca, Benzar şi Chipciu sunt suspendaţi, iar Grozav şi Pintilii sunt accidentaţi, Contra chemându-l ieri pe dinamovistul Paul Anton pentru a-şi completa lotul.

Contra: „Sper ca acest meci să fie un nou început”

Impresiile lui „Guriţă” la final au fost: „Sunt foarte fericit că am debutat cu o victorie. Îi felicit pe băieţi pentru atitudine, au muncit şi au pus în aplicare planul tactic pe care l-am stabilit. Mă bucur că s-a văzut ceva schimbat în jocul nostru. Sper ca de acum înainte să jucăm din ce în ce mai bine. Nu vreau să analizez ce s-a întâmplat în era Daum. M-aş fi bucurat să înscrie şi Andone pentru că îşi doreşte foarte mult. Îmi doresc să înscrie cât mai mulţi jucători pentru că ăsta a fost punctul nostru slab până acum. Jucam bine în apărare, dar nu reuşeam să înscriem. Sper ca acest meci să fie un nou început şi să marcăm multe goluri. Au fost şi momente de relaxare în jocul nostru, momente în care le-am permis adversarilor să devină periculoşi. Acum nu avem timp, dar vom analiza atent aceste lucruri pentru a elimina greşelile pe care le facem. În Danemarca vreau să arătăm aceeaşi atitudine şi să câştigăm, mai ales că băieţii au prins încredere. Mi-am pierdut vocea prin minutul 20 cred. Budescu a avut o evoluţie bună, dar trebuie să aibă continuitate”. Selecţionerul Kazahstanului, rusul Borodyuk, a explicat înfrângerea astfel: „România a fost mai rapidă, iar noi nu am reuşit să menţinem acelaşi ritm până la finalul celor 90 de minute. Nu vreau să fac o comparaţie între România cu Daum şi cu noul antrenor, însă am remarcat la jucătorii români o motivaţie mai puternică acum. Jucătorii români ne-au depăşit la capitolul tehnic în acest meci. Din punct de vedere tehnic şi tactic cedăm în faţa echipelor europene. Am jucat destul de bine, însă am făcut câteva greşeli individuale, din cauza cărora am primit şi golurile”.