Brazilia şi-a apărat titlul olimpic la fotbal

0
855

Naţionala Braziliei şi-a păstrat titlul olimpic câştigat acum 5 ani, pe teren propriu, după ce a învins-o în finala JO de la Tokyo pe Spania, scor 2-1, după prelungiri. Golgheterul turneului olimpic, Richarlison, a şutat peste poartă la lovitura de pedeapsă acordată în prima repriză după consultarea VAR. Matheus Cunha (47), cel care a marcat şi împotriva Ştiinţei, când era la Leipzig, a deschis scorul. Ibericii au egalat prin bascul Oyarzabal (61) şi au mai avut două şuturi în transversală înainte de a se intra în prelungiri. Pe arena din Yokohama, fostul jucător al Barcelonei, Malcom (108), a marcat golul care aduce Braziliei medalia de aur. La 38 de ani, Dani Alves a fost căpitanul Braziliei, câştigând singurul titlu care-i lipsea şi devenind fotbalistul cu cele mai multe trofee adjudecate în carieră – 42.

Bronzul la JO de la Tokyo a revenit Mexicului.