Comunity Shield: Arsenal mai învinge o dată pe Chelsea

0
342

arsenalPe Wembley Stadium (83.325 spectatori), Arsenal s-a impus în faţa lui Chelsea (4-1 d.l.p/1-1). Marcatori: Moses (min. 46) şi Kolasinac (min. 82). Meciul s-a jucat de fapt în minutul 80, când Pedro, de la Chelsea, l-a atacat violent pe Eynani şi a fost eliminat. Din lovitura liberă Kolasinac, adus de la Schalke, a trimis balonul, cu capul, în plasa porţii apărată de Curtois. N-au mai urmat obişnuitele prelungiri şi s-a trecut la executarea loviturilor de departajare în sistemul ABBA, utilizat în diviziile inferioare, susţinut de FIFA, cu avantaj pentru echipa care execută prima. De la Chelsea, Curtois şi Morata au ratat. Arsenal câştigă pentru a 15-a oară în istorie Comunity Shield. A fost lipsită de Koscielny, Ozil şi Alexis Sanchez, dar să nu uităm că şi în finala Cupei Angliei, la 17 mai a.c, se impusese în faţa aceluiaşi adversar.