Nadia: „Mai luăm medalii la bârnă şi sol”

0
339

Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor şi Larisa Iordache sunt în finalele de astăzi

Cea mai mare gimnastă din toate timpurile, Nadia Comăneci, a declarat că Sandra Izbaşa a obţinut titlul olimpic datorită unor sărituri fără greşeală şi a precizat că România mai are şanse în concursurile de bârnă şi de sol de la JO. „În momentul în care concurenţii îi înving pe cei care sunt favoriţi este fantastic. Se dovedeşte că nu mereu ceea ce este pe hârtie se şi întâmplă, iar Sandra a dovedit asta, a făcut două sărituri fără greşeală. Bellu şi Bitang sunt în gimnastică de foarte mulţi ani, ştiu să clădească un campion olimpic, probabil că ştiu cum să vorbească cu fetele ca să le aducă în formă la momentul potrivit şi nu irosesc timpul să facă ceva greşit. S-a dovedit acest lucru din cum au concurat fetele la concursul pe echipe, când au luat o medalie de bronz care mi se pare foarte strălucitoare. Avem şanse la bârnă, Cătălina Ponor, dacă decide să facă o coborâre mai nouă, pe care o are deja în buzunar. Avem bineînţeles din nou şanse la sol, cu Izbaşa şi cu Cătălina” a spus Nadia Comăneci. Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur, în finală la sărituri, a opta pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra. Sandra Izbaşa a intrat ultima în finala de la sărituri, având a doua notă în calificări. Izbaşa a fost notată în finală cu 15.383 la prima săritură şi cu 15.000, la cea de-a doua, iar cu media de 15.191 a obţinut medalia de aur, care este a opta pentru România la actuala ediţie a JO. Pe podium au mai urcat Mc Kayla Maroney (SUA, 15.083) şi Maria Paseka (Rusia, 15.050). Gimnasta română a mai cucerit o medalie la JO de la Londra, bronz, în competiţia pe echipe. Sandra Izbaşa, în vârstă de 22 de ani, mai are în palmares încă un titlu olimpic, câştigat în 2008, la Bejing, la sol. Celelalte finale individuale cu românce la start sunt: sol (Cătălina Ponor şi Sandra Izbaşa) şi bârnă (Cătălina Ponor, Larisa Iordache), ambele programate astăzi. Gimnasta Diana Bulimar a fost înlocuită, ieri, pe lista oficială de start a finalei de la bârnă, cu Larisa Iordache, la Jocurile Olimpice de la Londra. Diana Bulimar a prins ultimul loc în calificările de la bârnă, cu nota 14.866, iar Larisa Iordache a fost prima sub linie, cu 14.800.