Olanda – Anglia, a doua semifinală la Euro 2024

0
3

Favoritele, Anglia şi Olanda, s-au impus în ziua a doua a sferturilor de la Euro 2024, deşi ambele au fost conduse, şi vor disputa a doua semifinală de la turneul final, prima fiind Franţa – Spania.

La Dusseldorf, Anglia a trecut peste blestemul eliminărilor la lovituri de departajare şi s-a impus contra Elveţiei, scor 5-3, după ce la finalul a 120 de minute scorul a fost egal, 1-1. Elveţienii au deschis scorul în minutul 75, prin Embolo, dar Saka a egalat peste 5 minute. Shaqiri a trimis în bară, în minutul 117, şi meciul s-a decis la lovituri de departajare. Pentru Anglia au marcat toţi cei 5 executanţi: Cole Palmer, Bellingham, Saka, Toney şi Alaxander Arnold. Akanji a ratat la elveţieni, marcând: Schar, Shaqiri şi Amdouni.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa (C. Palmer 78), Trippier (Eze 78) – Mainoo (L. Shaw 78), D. Rice – B. Saka, Bellingham, Foden (Alexander-Arnold 115) – Kane (Toney 109). Selecţioner: Gareth Southgate.

Elveţia: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Rieder (Zuber 63), Freuler (Sierro 118), Xhaka, Aebischer (Amdouni 118) – Ndoye (Zakaria 98), Embolo (Shaqiri 109), R. Vargas (Widmer 63). Selecţioner: Murat Yakin.

La Berlin, Turcia a dominat prima repriză şi a deschis scorul contra Olandei, prin Samet Akaydin, din fază fixă, punctul forte al echipei lui Montella la Euro. Olandezii au controlat partea secundă şi a întors rezultatul prin de Vrij (70) şi autogolul lui Mert Müldür (76).

Olanda: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake (van de Ven 73) – Schouten, Simons (Zirkzee 87), Reijnders (Veerman 73) – Bergwijn (Weghorst 46), Depay (Frimpong 87), Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.

Turcia: Mert Günok – Mert Müldür (Z. Celik 82), Ayhan (Kilicsoy 89), Akaydin (Cenk Tosun 82), Bardakci, Kadioglu – Yilmaz, Ozcan (Yokuşlu 77) – H. Calhanoglu – K. Yildiz (Akturkoglu 77), Arda Guler. Selecţioner: Vincenzo Montella.