Suedia – Anglia şi Rusia – Croaţia, în sferturile Mondialului

0
353

În sferturile de finală ale Mondialului din Rusia avem astăzi meciurile Suedia – Anglia, de la ora 17, la Samara, şi Rusia – Croaţia, de la ora 21, la Soci. Anglia şi Suedia s-au întâlnit de două ori la Mondiale până acum, iar de fiecare dată s-a consemnat remiza, un 2-2 în 2006, goluri: Gerrard şi Joe Cole, respectiv Allback şi Henrik Larsson, şi un 1-1 în 2002, goluri: Sol Campbell, respectiv Alexandersson. Cele mai bune performanţe ale celor două formaţii datează de foarte mult timp. Anglia s-a impus pe teren propriu, în 1966, iar Suedia a fost finalistă acasă, în 1958. Ultima semifinală pentru nordici a fost în 1994, la World Cup, când au eliminat în sferturi România, pe când britanicii au fost în penultimul act în 1990, la Coppa del Mondo. În grupela Mondialului rusesc, Anglia a învins Tunisia cu 2-1 şi Panama cu 6-1, pierzând cu Belgia, 0-1, în optimi eliminând la penalty-uri Columbia, în timp ce Suedia a trecut în grupe de Coreea de Sud cu 1-0 şi de Mexic cu 3-0, pierzând cu Germania, scor 1-2, iar în optimi au eliminat Elveţia, scor 1-0. La suedezi va reveni mijlocaşul Sebastian Larsson, dar va lipsi fundaşul dreapta de la Celtic, Lustig, suspendat, aşa încât selecţionerul Janne Andersson poate folosi formula: Olsen – Krafth, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, S. Larsson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen. De partea cealaltă, Gareth Souhgate nu are indisponibili şi ar începe cu echipa-standard. Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Dele Alli, Henderson, Young – Lingard, Sterling, Kane.

Rusia şi Croaţia nu s-au mai întâlnit vreodată la un Mondial, ambele ajungând în sferturi după ce în optimi au câştigat loteria loviturilor de pedeapsă, ajutate de cei doi goal-keeperi, Akinfeev şi Subasic. Ruşii îşi pot egala cea mai bună performanţă dacă vor ajunge în semifinale, unde au mai fost în 1966, sub denumirea URSS. Şi Croaţia a ajuns cel mai departe tot în penultimul act, în 1998, când a întâlnit tot ţara gazdă, Franţa, fiind eliminată de dubla lui Thuram, după ce Davor Suker deschisese scorul. În optimile acelei ediţii, croaţii trecuseră de România cu 1-0, gol marcat din penalty de acelaşi Suker.

Selecţionerul gazdelor, Stanislav Cercesov, poate începe cu: Akinfeev – Mario Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov – Zobnin, Kuzyaev – Samedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba. De partea cealaltă, croatul Zlatko Dalic poate miza pe: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic. Brazilianul Sandro Ricci va fi arbitrul acestui sfert de finală.