Argentina – Chile 2-1, la Copa America

0
325

Argentinienii şi-au luat revanşa pentru finala Copa America pierdută în 2015 contra lui Chile, învingând în grupele actualei ediţii, scor 2-1. Pe arena Levi’s Stadium din Santa Clara, California, în faţa a aproximativ 60.000 de spectatori, Angel Di Maria a deschis scorul în minutul 51, după o pasă a lui Ever Banega. Argentina şi-a dublat avantajul în minutul 59,  Banega a înscris din pasa lui Di Maria. Fuenzalida a marcat pentru Chile la ultima fază a meciului după o greşeală a portarului Romero.

Într-un alt meci disputat marţi la Copa America, tot în grupa D, Panama a trecut de Bolivia cu scorul de 2-1. Blas Perez a marcat ambele goluri pentru câştigători (minutele 11 şi 87), în timp ce Juan Arce a punctat pentru Bolivia (minutul 54).