Remiză în El Clasico

0
287

Al doilea El Clasico al sezonului s-a terminat nedecis, 2-2. În tur, pe Bernabeu, s-a impus Barcelona cu 3-0, de această dată a fost 2-2. Luis Suarez a deschis scorul, dintr-o centrare perfectă a lui Sergi Roberto. Cristiano Ronaldo a egalat, ajungând la 18 reuşite în El Clasico, la egaitate cu Di Stefano, şi totodată bifând golul 400 al Realului în meciurile cu Barcelona. Portughezul a ieşit însă la pauză, accidentat. Partea secundă a adus eliminarea lui Sergi Roberto, după o lovitură în figura lui Marcelo. În ciuda inferiorităţii, Barcelona, deja campioană, a preluat conducerea, datorită lui Messi. A fost al 26-lea gol al argentinianului în poarta Realului. Messi a ratat o mare şansă de 3-1, răzbunată apoi de reuşita lui Bale, care a stabilit scorul final. Marcelo a invocat pe drept un penalty pe final, dar gratuităţile din Champions League s-au răzbunat în Clasico pentru echipa “blanco”, iar Barcelona rămâne neînvinsă de un an şi o lună în La Liga, având şanse mari să termine campionatul fără eşec. Totodată, Zidane rămâne neînvins ca antrenor pe Nou Camp. Un moment special a fost înlocuirea lui Andres Iniesta, în minutul 58, aflat la ultimul său El Clasico.