Handbal (f): Gyor îşi adjudecă trofeul Ligii Campionilor, după o finală nebună cu Vardar

0
450

Echipa maghiară Gyori Audi ETO KC a câştigat dramatic trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, graţie unei izbânzi obţinută, duminică seară, în faţa formaţiei macedonene Vardar Skopje, cu scorul de 31-30 după prelungiri (26-26 la finele timpului regulamentar, 15-12 la pauză), în finala desfăşurată în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta.

Gyor, pregătită de selecţionerul României, Ambros Martin, a câştigat pentru a treia oară competiţia, după ediţiile din 2013, respectiv 2014, şi a jucat patru din ultimele cinci finale ale competiţiei, excepţie făcând 2015, când a fost eliminată de aceeaşi Vardar în sferturi.

Cele mai bune marcatoare ale grupării maghiare au fost Anita Gorbitz (7 goluri), Nycke Groot şi Nora Mork (ambele cu câte 6 goluri), în timp ce din tabăra ex-iugoslavelor au strălucit la acest capitol Anja Althaus şi Alexandra Lacabrere (ambele, de asemenea cu câte 6 goluri).

În finala mică, CSM Bucureşti, campioana de anul trecut, a învins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20 (13-12).

Sâmbătă, în semifinale, Vardar dispuse de  CSM Bucureşti cu 38-33, iar Gyor de Buducnost cu 26-20.