Liga Campionilor: Messi, trei minute astrale

0
460

Bayern s-a temut de adversara sa, dar şi aceasta, la rândul ei, n-a crezut într-o victorie de asemenea proporţii. Luis Enrique şi Pep Guardiola au pregătit duelul tactic până la cele mai mici detalii. Dacă Barca a jucat în obişnuitul 4-3-3, Bayern a început partida într-o aşezare 3-5-2, o strategie riscantă în faţa trio-ului ofensiv catalan care găseşte repede spaţiile libere. După ce Manuel Neuer, în minutul 12, a avut o intervenţie salutară, de mare portar, în faţa lui Luis Suarez, trei minute mai târziu a fost rândul lui Neymar să irosească o oportunitate, dezlipindu-se de Boateng.  Balonul a fost deturnat însă de Rafinha. Bavarezii au irosit o mare ocazie, de fapt unica, în minutul 18, prin Lewandowski, care n-a putut ajunge centrarea lui Muller. Aşa cum curgea jocul, cu exprimări tactice interesante, nimic nu prevestea deznodământul dezastruos pentru munchenezi. Este drept au fost lipsiţi de Ribery, Robben, Alaba şi Badstuber, dar au avut în teren jucători de mare valoare, cu nervi tari, capabili să reziste şi psihic la înalta temperatură a jocului. A venit minutul 77, când Messi a deblocat situaţia, deschizând scorul, internaţionalul german Neuer, nemaiputând face nimic la şutul de la 20 de metri a celui care a câştigat de patru ori Balonul de Aur. Trei minute mai târziu, acelaşi genial jucător s-a debarasat de Boateng şi l-a executat cu sânge rece pe nefericitul Neuer. În minutele de prelungire,  din nou Messi a mai trimis o pasă decisivă spre Neymar care a marcat, în urma unui sprint prelungit de la centrul terenului,  augmentând şansele de calificare ale echipei sale la…93,35 la sută. Statisticienii dau acest procent după analiza a 406 meciuri în cupele europene începând cu sezonul 1970-1971. Dacă Lionel Messi a fost fără discuţie omul meciului, Manuel Neur a făcut tot posibilul pentru a eclipsa starul Barcelonei. Răvăşit, Pep Guardiola a declarat, la sfârşitul partidei, următoarele: „Am vrut să menţinem balonul şi să ne facem jocul. În prima repriză am jucat bine. După deschiderea scorului ne-am pierdut motivaţia. La 2-0, poate am fi putu inversa rezultatul, dar la 3-0 este foarte dificil. Golul trei ar fi putut fi evitat”. Luis Enrique şi-a felicitat echipa, în mod special pe Messi. Barca şi Bayern, două echipe de calibru, care au disputat cinci din ultimele şase finale ale Ligii Campionilor, au oferit un regal fotbalistic. Pep Guardiola a fost învins de monstrul pe care l-a creat, aseară, fiind lipsit, cum spuneam de doi dintre jucătorii, aripile supersonice ale echipei – Ribery şi Robben – care ar fi putut pune în dificultate reală defensiva catalană. Robert Lewandowski cu o mască pe figură s-a simţit stânjenit de aceasta, lipsindu-i temeritatea de atâtea ori probată. Barcelona a făcut diferenţa prin individualităţile sale. Lionel Messi confirmând forma astrală pe care o traversează. S-a aflat la al 100-lea meci în Liga Campionilor. La doi ani după umilitoarea eliminare, în aceeaşi fază a competiţiei (7-0, în două partide), Barca şi-a luat, parţial, revanşa în faţa “bestiei negre europene” condusă de fostul său mentor Pep Guardiola. O vindecare pentru suporterii catalani, traumatizaţi, adusă de trio-ul MSN (Messi-Suarez-Neymar). Ce dezastru pentru Pep Guardiola, cel care timp de patru ani, aflat pe banca tehnică a Barcelonei, (2008-2012) repurtase 14 trofee din care două Ligi ale Campionilor (2009 şi 2011) şi consacrase un stil de joc – tiki taka- atât de mult discutat. “Meciul secolului” a sunat exagerat, dar chiar aşa a fost.